Jak vybrat správný kuchyňský nůž

Jen málokterý kuchyňský nástroj používáme tak často jako právě nůž, přičemž možnosti jeho využití jsou široké. Je možné zakoupit nože univerzální nebo účelově konstruované k jednomu speciálnímu úkonu. Jak se zorientovat v široké nabídce? Důležitý je použitý materiál na čepel i rukojeť, celková odolnost, ostrost i pohodlí.

Nůž, který by neměl v kuchyni určitě chybět, je menší univerzální s běžnou čepelí hodící se především na okrajování a jiné drobné úkony. Takový se hodí nejen při odkrajování tučných částí z masa, či vykrajování šlach, ale i krájení menších kousků ovoce, či zeleniny.

Druhým je ostrý kuchařský nůž, někdy se mu také říká šéfkuchařův nůž, se kterým obstaráte mnohé kulinářské povinnosti. Tento nůž je robustnější než většina jiných. Obvykle má výrazně vyšší čepel, díky níž je univerzální, neboť poskytuje dostatek prostoru v oblasti rukojeti nad krájecí plochou a umožňuje nejen klasické krájení, ale i krouhání, případně sekání.

Posledním nožem, který by ve výbavě neměl chybět, je nůž na pečivo, který snadno poznáte podle charakteristického zoubkovaného ostří.

Postupem času je možné rozšířit tuto sadu ještě o další dva nože: velký nůž na maso, který svým tvarem i velikostí připomíná velký kuchařský, ale má nižší čepel, a malý nůž na zeleninu. Sada těchto pěti nožů je pro běžnou domácnost v zásadě postačující, záleží ale samozřejmě na konkrétních potřebách každé kuchyně.

Krom těchto pěti jsou v nabídce například i nože filetovací, steakové, řeznické, loupací, nože na sýr, nože na sushi, plátkovácí nože, vykosťovací a mnohé další. Každý z nich s sebou nese řadu charakteristických rysů zvýhodňující ho právě při té konkrétní činnosti. V případě nákupu více nožů je určitě vhodné zvážit koupi celé sady, která může vyjít levněji než nákup jednotlivých kusů, a ve které mnohdy najdete vše potřebné. Součástí sad mnohdy bývá i ocílka, kterou využijete pro ostření.

Co je potřeba

• Nešetřit – kvalitní nůž za pár korun prostě neseženete

• Promyslet na co jej nejvíc potřebujete

• Správně skladovat i brousit

Typ nože

Ze všeho nejdřív si musíte promyslet, jaký nůž chcete. Jestli na pečivo, na sushi, na zeleninu, na vykosťování nebo na běžné krájení masa a dalších přísad do jídla.

Uložení

O kvalitní nůž je potřeba dobře pečovat. Například mytí v myčce není zrovna ideální. Lepší je opláchnout ho pod vodou a osušit. Rychlému otupení zabráníte správným uskladněním, proto je při nákupu nožů nutné zohlednit i jejich uložení v kuchyni a pořídit případně i box nebo magnetickou lištu. Ostří nože by se mělo pravidelně přibrušovat za pomoci keramické ocílky, neboť jeho údržba je snazší než obnova.

Rukojeť je důležitá

Rukojeť má velký vliv nejen na pohodlí a bezpečnost při používání nože, ale rozhoduje i o tom, jak efektivně s ním bude možné manipulovat. Rukojeť se zpravidla vyrábí z plastu, dřeva nebo kovu. Plast může být ke kovu přinýtován, nebo na něj nastříkán. Nýtované spoje bývají bezpečnější, nastříkaný plast se může časem uvolnit. Některé plastové rukojeti mohou mít na povrchu nanesenou protiskluzovou vrstvu, ta však bývá relativně náchylná na poškození.

Pokud je nůž vybaven dřevěnou rukojetí, je potřeba ho udržovat v suchu a po omytí pečlivě otřít. V žádném případě by neměl přijít do myčky. Povrch rukojeti by měl být ošetřen tak, aby se na něm netvořily skvrny od potravin. Kovová rukojeť je díky své vysoké odolnosti, snadnému čištění a atraktivnímu designu velmi rozšířená. Má ovšem velkou nevýhodu v prokluzování, obzvláště je-li nůž nebo ruka mokrá.

Nakonec jedno doporučení. Chcete-li mít nože dlouho ostré, rozhodně nekrájejte na módních skleněných či keramických prkýnkách.

 


Nožů dle využití

Článek připravujeme...

...